Ako tražite raj na zemlji obiđite Park Prirode „Piva“ i celu oblast oko Plužina i Foče
Park Prirode Piva se nalazi na krajnjem severozapadu Crne Gore na granici sa BIH. Ovaj park vam nudi neverovatno bogatu prirodu sa raznolikim terenom u kojem se nalaze izuzetno visoke planine prekrivene travom i šumom, praćene impresivnim kanjonima Tare, Pive, Sušice i planinskih jezera kao što su Stabanjsko i Trnovačko.
Najviše turista i avanturista dolaze u ove krajeve zbog raftinga na Tari i Drini. Najpopularniji smeštaj je u rafting kampovima koji se nalaze na obalama reka. U području Foče i Plužina imate izbor od dvadesetak kampova u kojima možete uživati u lokalnim specijalitetima, udobnom smeštaju i nezaboravnom druženju. Ako volite adrenalin i aktivni odmor, onda je ovo pravi izbor za vas. Rafting na Tari je bez ikakve sumnje najatraktivniji rafting u Evropi, a zbog različitog nivo reke u toku godine može biti prilagođen svim starosnim grupama. Pravi avanturisti na rafting obično idu u maju jer su tada brzaci najveći.
Vidikovac – selo Budanj
Jedna od popularnih planinarskih i pešačkih staza je Plužine – selo Budanj. Ovo je markirana staza u dužini od 16 km. Staza vodi uskim asfaltnim putem uz obalu Pivskog jezera. Ako idete kolima budite oprezni u voznji, pogotovo na deonici Reka Vrbnica( most ) – Budanj. U selu Budanj imate jedan od najlepših vidikovaca na Pivsko jezero.
Vidikovac Babina greda, selo Donji Unač i stećci
Nista manje atraktivan vidikovac je “Babina greda” koji se nalazi u selu Donji Unač. Na samo 10 km od Plužina možete da posetite ovo izuzetno mesto gde ćete uživati u neverovatnom pogledu na Plužine i Pivsko jezero, na planinski masiv Bioč, Maglić i Volujak sa jedne i na Pivsku planinu, masiv Durmitora i Prutaša sa druge strane.
I kada ste došli do sela Donji Unač možete videti i grčko groblje. Ovde se naravno nisu sahranjivali Grci već je ovo narodni izraz za nekropolu stećaka iz perioda srednjovekovne Bosne. Ovih stećaka ima svuda okolo po planini i gotovo su svi već utonuli u zemlju.
Reka „Piva“
Reka „Piva“ se nalazi u severozapadnom delu Crne Gore u podnožju visoke planinske zone koja se naziva Pivska planina u planinskom sistemu Durmitora. Dolina reke Pive poznata je kao Pivska župa.
Piva krči put kroz visoke planine gde je napravila impresivni kanjon koji je dubok više od 1000m. Piva uzima vodu iz reke Komarnice na jugu, koja je jedna od najlepših reka Durmitora. Od svog izvora Sinjac, Piva teče 33 km ka severu do Šćepan Polja gde se njene vode sreću sa Tarom. Na tom jedinstvenom mestu reke Pive i Tare formiraju Drinu..
Stabanjska jezera i vodopad na reci Vrbnici
Na širem području planine Bioč nalaze se Stabanska jezera – Veliko Stabanjsko jezero (1319 m n.v.) i Malo Stabanjsko jezero (1194 m). Naziv su dobili po selu Stabna koje je od njih udaljeno oko 4,5 km. Oba jezera su je pravi biser prirode, sa svojom smaragdozelenom bojom i netaknutom prirodom. Pri visokom vodostaju voda iz Velikog se preliva u Malo. U letnjem periodu temperature vode u jezerima je 16 – 20 C, a zimi su uvek zamrznuta.
Reka Vrbnica je najveća pritoka Pive. Izuzetno je bogata vodom i duga je oko 12 km. Teče delimično kroz duboke šumovite kanjone, a delimično kroz plodne doline. Po predanju je na Vrbnici kroz istoriju bilo i po 70 mlinova. Najveća atrakcija je svakako vodopad Vrbnica.
Vrbnica
Grad Plužine
Bilo da dođete do Foče u BIH ili u Plužine u Crnoj Gori imaćete vrhunski provod. Iz Foče do Plužina vam treba oko 1 i po sat vožnje i oko 52 km. Opraštajući se sa Fočom na Drini krećemo dalje i (moramo priznati ne baš sjanim putem) dolazimo do Plužina u Crnoj Gori. Ovo je relativno mlado i novo naselje izgrađeno na Pivskom jezeru. Plužine su bile potopljene zbog izgradnje hidroelektrane „Piva” tako da je ovo što vidimo danas potpuno novi grad.
Selo Nedajno i kanjon Sušice
Dolaskom u selo Nedajno uživaće vam sva čula. Okruženo lepom prirodom, savršenim zelenim proplancima, selo nudi udoban smeštaj i domaću hranu koju sami uzgajaju i pripremaju. Ovde ćete se osećati kao kod kuće zbog izuzetno srdačnih i ljubaznih domaćina. I ako ste tek sišli sa nekog vrha Durmitora, ili bili na raftingu, ovde ćete naći svoj mir. Selo je nadaleko čuveno po svojoj domaćoj hrani kao što je cicvara, domaće kiselo mleko, prušuta i kajmak, teletina ispod sača, domaći sirevi i krompiri i sveža riba iz Pivskog jezera. U neposrednoj blizini ovoga sela , opčiniće vas vidikovac sa kog se vidi isprepletanost kanjona Sušice i Tare – najdubljeg u Evropi. Kanjon Sušice je dostupan motociklistima, biciklistima i pešacima.
Impresivnost ovog kanjona može da se uporedi jedino sa kanjonom Tare. On počinje na Durmitoru, na visini od 1300 m, a na ušću u Taru, njegova visina iznosi svega 512 m. Osim prvih nekoliko kilometara, Sušica je ponornica. Nekada je ova rijeka tekla po površini zemlje, ali su je poplave, koje su se ponavljale tokom mnogo godina, primorale da nađe lakši put do Tare.
Pivska planina – selo Vojvodići i lokalitet Vojvodića rupe
Selo Vojvodići se nalazi 20 km od Plužina. U njegovoj blizini se nalaze čuvene Vojvodića rupe. Ove kraške vrtače poznatije kao “zeleno planinsko more”, još uvek nisu dovoljno istražene. Izazov su za arheologe, botaničare i naučne ekspedicije.
Selo Pišče – stećci
Selo Pišče je smešteno između Pivskog jezera na zapadu, Pirnog i Todorovog dola na jugu, planinskih vrhova Durmitora na istoku i Skakala, Gornje Sušice, Turske glave, Rudne glave i Suvodola na severu. Selo je raštrkano u Piščanskom Polju, koje je golo i nema nijednog drveta. Postalo je od katuna, a nadmorska mu je visina 1453 m. U selu nema vode i izvora.
U oblasti sela Pišče u centralnom delu planine Pive evidentirani su dve nekropole stećnjaka.Oko seoske crkve pronađeno je čak 43 stećka, od čega 8 ploča i 33 sanduka.
Manastiri – Piva i Zagrađe
Manastir Zagrađe, zadužbina hercega Stefana Vukčića Kosače, izgrađen je u prvoj polovini XV veka iznad spajanja reka Pive i Tare, u središtu drevne srpske oblasti Huma. Crkva manastira Zagrađe posvećena je rođenju Svetog Jovana Krstitelja.
Manastir se nalazi na otprilike pola puta od srednjevekovnog utvrđenog grada Ktitor manastira. Herceg Stefan (1404-1466) bio je unuk poznatog vojvode Vlatka Hranića Vukovića, koji je kao vojskovođa na čelu vojske kralja Tvrtka učestvovao u Kosovskom boju. Upravo iznad manastira Zagrađe, koji je odredio za mjesto svoga počivanja, nalaze se ruševine hercegovog prestolnog grada Sokola.
U blizini manastira Zagrađe koji se nalazi na nekoliko kilometara od Šćepan Polja, graničnog prelaza između Crne Gore i Bosne i Hercegovine, je otvoren vidikovac sa teleskopom na visini od preko 330 metata i sa njega puca pogled na prekasne kanjone reka Tare, Pive i Drine. Tu možete videti kako Tara i Piva grade reku Drinu.
Moram samo da naglasim da za obilazak svih ovih lepota morate preći državnu granicu između Crne Gore i Bosne i Hercegovine nekoliko puta (saznaćete u tekstu), a tu prekograničnu saradnju je podržala i Evropska Unija u projektu Turizam, Adrenalin i Rafting Avantura (T.A.R.A) koji treba da poveže turističke ponude Plužina i Foče. U ovom delu prelazimo iz Crne Gore u Bosnu i Hercegovinu, a pri obilasku Trnovačkog jezera, ponovo ću ući u Crnu Goru, pa se ponovo vratiti u Bosnu i Hercegovinu. Nadam se da će ovakvi projekti ubrzati i olakšati obilazak ovako atraktivnih prirodnih lepota.
Foča
Jedna od opština sa najlepšim prirodnim lepotama u Bosni je Foča, za koju kažu da su to „Krajevi divlje romantike“. Odavde možete krenuti na rafting na rekama Tari i Drini, obići Peščane piramide, posetiti jednu od najvećih prašuma Evrope – Perućicu ili obići Nacionalni park „Sutjeska“. Za planinare tu su ljepote Zelengore, Maglića, Volujaka, Bioča, Vučeva, Ljubišnje, Perućice i kanjona Tare. Za ribare i lovce ovaj kraj je fantastičan, jer je prebogat i ribom i divljim životinjama. Prošetati Fočom je veoma interesantno iskustvo.
- Sat kula ili Sahat-kula Mehmed-paše Kukavice je nacionalni spomenik Bosne i Hercevine, a nalazi se u Gornjoj čaršiji u centru Foče, u Republici Srpskoj. Zadužbina je Mehmed-paše Kukavice. Osnova kule je četvorouga 310 x 320 cm, a visina je oko 20 metara. Spoljašnjost kule je od kamena, a do satnog mehanizma vode drvene stepenice. Kula je izgrađena daleke 1758. godine, i od tada (za vreme ratova) više puta oštećivana i popravljana. Poslednji put je obnovljena 2011. uz pomoć ambasade Češke u BiH.
- Hram Svetog Save u Foči je najveći pravoslavni hram u BiH. Temelji hrama su postavljeni 1994. godine, a zvanično je osnovan 2014. godine.
- Aladža džamija je prva džamija u BiH izgrađena u klasičnom otomanskom stilu. Podignuta je 1549. godine i jedan je od najvrednijih objekata orijentalne kulture na Balkanu.
Ukoliko šetate gradom, preporučujem da probate ćevape (koji su u svakom mestu u BiH odlični), a u Foči možete probati i odličan burek (što svakako savetujem pre odlaska na planinarenje). Foča je poznata i kao destinacija odakle se kreće na rafting rekama Drinom i Tarom, što je svakako nezaboravno iskustvo koje ne smete propustiti.
Malo iskusniji planinari se često odlučuju i na kanjoning, što je još lepše (mada je malo teže od splavarenja). Ukoliko se odlučite na neku od ovih opcija, obavezno angažujte lokalne agencije i vodiče, nikako ne pokušavajte sami. Uskoro ću postaviti i filmove sa ovih akcija.
U blizini Foče se nalazi joše jedno svetsko čudo – čuvene Peščane piramide. Na samo 9 kilometara od grada, nalazi se ovaj prirodni fenomen i specijalni prirodni rezervat, u mestu Daničići. Specifične su po tome što ih ima samo na nekoliko messta u svetu, a i po tome što konstantno rastu usred erozije tla.
U blizini se nalazi i jedan od najlepših vodopada, visokog 20 metara, sve popularnijeg vodopada Oteša. Do njega se može doći autom, biciklom ili peške. Ukoliko obilazite Peščane piramide, nemojte propustiti i ovaj prelepi vodopad. Meštani kažu da je najlepši u proleće, leti nekada i presuši, na jesen je ponovo raskošan, a zimi stvara remek-delo prirode kada se neki delovi zalede.
Kanjon Tare je najveći u Evropi i drugi po veličini u svetu, odmah posle Velikom kanjona u Americi. Priroda koja okružuje ovaj kanjon je onda morala da bude jedna od najlepših na svetu. Dođite i uverite se. O kanjonu Tare uskoro video na youtube-u!
Spremio sam se za Nacionalni park „Sutjeska“ i obilazak Trnovačkog jezera. Put do tamo me vodi preko Tjentišta i Doline Heroja.
Tjentište
U dolini reke Sutjeske, pružila se kotlina Tjentište, čuvena po memorijalnom kompleksu „Dolina Heroja“. Reč je o spomeniku podignutom na mestu velike bitke iz Drugog Svetskog rata, čuvene bitke na Sutjesci. U spomen muzeju upisana su imena više od 7.000 boraca koji su dali svoje živote za oslobođenje.
Prirodne lepote koje okružuju ovu prelepu kotlinu privlače veliki broj turista iz celog sveta. Sa jedne strane ogranci Zelengore, a sa druge strane planinski vrhovi Nacionalnog Parka „Sutjeska“ i prašuma Perućica. Ovaj kraj je jedan on najlepših na planeti, ukoliko imate bilo kakvu mogućnost da obiđete Tjentište i Nacionalni park „Sutjeska“, to nikako ne propustite. Nekada se ovde spremala i najbolja i najukusnija hrana, od biljaka i životinja koje rastu i hrane se na ovom prelepom području, ali ovog puta nemam vremena da obilazim lokalne restorane, čeka me dug put do Trnovačkog jezera.
Trnovačko jezero
Trnovačko jezero je među nekoliko jezera u svetu, koje je priroda oblikovala u obliku srca
Za prosečnog turistu (koji nema snage da osvaja vrhove od 2000 metara), najlakši prilaz Trnovačkom jezeru je iz Nacionalnog parka Sutjeska (Bosna i Hercegovina, Republika Srpska), iz pravca Foče i Tjeništa. Kolima se može doći do Prijevora, parkirati se i krenuti u šetnju kroz prelepu prirodu (NP Sutjeska je jedan od najlepših nacionalnih parkova u Evropi). Ovde možete posetiti jednu od poslednjih prašuma u Evropi, čuvenu Perućicu, obići vodopad Skakavac i posetiti razne arheološke i prirodne znamenitosti.
Prašuma Perućica je jedna od svega nekoliko sačuvanih prašuma Evrope. Još davne 1938. šumari otkrivaju ovaj deo netaknute prirode, a stavlja se pod zaštitu države 1954. godine. U srcu prašume se nalazi veličanstveni vodopad Skakavac, koji svojom visinom od 70 metara, oduševljava posetioce. U Nacionalnom parku Sutjeska osnovni cilj je da se ceo život prašume odvija bez spoljašnjeg mešanja čoveka. Ukoliko se odlučite da obiđete prašumu Perućicu, potrudite se da ne ostavite nikakav trag svoga boravljenja.
Put me dalje vodi do Prijevora, gde ostavljam auto i nastavljam peške.
Planine koje Vas okružuju nude alternativnu rutu iz Crne Gore, ali prvo morate osvojiti neki od ovih vrhona, pa se onda spustiti na jezero. Planinski vrhovi koji okružuju jezero visoki su više od 2000 metara, a njihova imena su: Maglić, Bioč, Volujak, Vlasulja i Trnovački Durmitor. Nadam se da ću uskoro postaviti tekstove i snimke sa ovih vrhova.
Trnovačko jezero se nalazi na 1517 metara nadmorske visine, a do njega se od Prijevora (gde ste parkirali kola) stiže nakon dva sata hoda planinskom stazom. Na putu do jezera iz Bosne ulazite u Crnu Goru, ali naravno nema graničnog prelaza. Sve što označava granicu izmešu dve države je mala tabla, zakucana na drvetu.
Nakon kraće šetnje kroz deo Nacionalnog parka Sutjeska koji se nalazi u Crnoj Gori, ulazite u Park Prirode Piva, koji ima toliko prirodnih lepota, da Vam savetujem obilazak od nekoliko nedelja. Prosto je nemoguće da obiđete sve što treba za kraće vreme, priroda je u ovom kraju bila izuzetno darežljiva i napravila pravi raj na zemlji.
Ceo tekst o Trnovačkom jezeru pročitajte OVDE
Durmitor – planina sa 18 gorskih očiju
Susret sa Durmitorom je bila ljubav na prvi pogled. Ne postiji planinar koji je bio na Durmitoru a da nije poželeo odmah da se vrati. Vrhovi Durmitora vas odmah impresioniraju svojom lepotom, masivnim, oštrim kupolama i grebenima i pre svega nestvarnim planinskim jezerima, poznatim kao „gorske oči“ Nacionalni Park Durmitor nalazi se na severozapadu Crne Gore i pored planinskog masiva obuhvata i kanjon reke Tare, Sušice i Drage, kao i gornji kanjonski deo reke Komarnice.
Ceo tekst o Durmitoru pročitajte OVDE
Pogledajte moj video i pretplatite se na moj youtube kanal: